Hallgasd meg a NOX új lemezét, az Időntúlt!
Egy év telt el a NOX legutóbbi lemezének megjelenése óta, az együttes saját világában azonban ennél jóval előrébb szaladt az idő. Az Időntúl című új album az eddig megszokottnál több elektronikát tartalmaz, amihez futurisztikus ruhákat és egy sci-fi hangulatát idéző klipet is társított a duó. A lemez most meghallgatható szerda estétől egy napon át az [origo]-n!
A NOX együttes, ami szigorúan véve Péter Szabó Szilvia és Nagy Tamás duóját takarja, az ezredforduló után, 2002-ben kovácsolódott formációvá. Ez után nem sokat kellett várni a bemutatkozó nagylemezre, és egyben az országos sikerre sem. 2002 júliusában került a boltokba az Örökség című debütáló album, amelynek platina státusza még csak a kezdete volt a NOX sikertörténetének.
Az első lemez után egy évvel érkezett a Bűvölet, ami dupla platina minősítése és az eladások alapján az együttes eddigi legnagyobb sikere volt. Nem is csoda, hogy 2004-ben a NOXnak már a Viva Comet díjat ítélték oda, és 2005-ben Szilviékre esett a választás, hogy Magyarországot képviseljék az Eurovíziós Dalfesztiválon. A nemzetközi megmérettetésen előttük 1998 óta nem volt magyar résztvevő, a NOX tradicionális magyar népzenei hagyományokra támaszkodó hangzása viszont méltóan képviselhette hazánkat. A formáció a Forogj, világ! című dalával és persze a hozzá tartozó táncelőadással lenyűgözte a határon túli közönséget is, így ötödikként jutottak a rangos döntőbe.
Ezt követően nem meglepő, hogy nagy figyelem szegeződött a NOX-ra, mikor 2005 áprilisában kiadta Ragyogás című albumát, ami a Bűvölet sikerét döntögette, és innentől kezdve hasonló érdeklődésre számot tartva jöttek a nagylemezek évről-évre. Először Örömvölgy, majd Csendes címmel jelentek meg a sorlemezek, és a tavaly novemberi kiadvány után egy évvel most itt van a legfrissebb album, az Időntúl.
A zenekar ez alkalommal nem csupán egy szokványos újabb korongot dobott piacra, hanem teljes átalakuláson is átesett. A NOX neve már teljes egészében összefonódott a magyaros hangszerelés modern köntösbe öltöztetésével, amihez klipjeikben és élő fellépéseiken is hasonló képi világot teremtettek meg. Éppen ezért merész lépést tett a duó, mikor mindezt hátrahagyva egészen új arcát mutatta meg, a múlt helyett a jövőbe utazott, ami a zenén és a vizualitáson egyaránt nyomát hagyta.
A fent taglaltak és az elmúlt időszak NOX megújulásáról szóló hírei után furcsa lehet a hallgatónak, mikor a lemezjátszóba tett Időntúl első száma, a Javítsd a hibát! egy tiszta hegedűszóval kezdődik. Azonban csak néhány másodperc telik el, basszus és dob kapcsolódik be, és Szilvi énekhangja mellett több elektronikus hangminta is fel-feltűnik, a jellemző azonban az, hogy ezek váltják egymást, és az így megteremtett egyensúly az egyik fő ismérve a lemeznek. Ez leginkább azoknak lehet kedvező hír, akik már megijedtek az együttes nagyon futurisztikusra sikerült újjászületése miatt, mert bár valóban több a modern hatás ezen az albumon, azért itt is megjelenik ugyanaz a hagyományos hangszerelés, ami korábban is operált. Legtöbbször hegedűt és furulyát hallhatunk felcsendülni, mint a Remény című számban, a Sose volt, sose lesz-ben pedig például duda kíséri végig a dalt.
Ami a jövőt idéző hangulatot illeti, e tekintetben a legerősebb jegyekkel a címadó Időntúl és a Hiszed-e még? rendelkeznek, nem is csoda, hogy utóbbihoz készült egy olyan klip, ami már önmagában egy sci-fi rövidfilmnek is beillene. Az egyenesen 2130-ban játszódó videó egy anti-utópisztikus világot vetít elénk, ahol egy katonai diktatúra uralja a megmaradt utolsó várost. Szilvi egy akcióhős nőként verekszi át magát a katonákon, hogy teljesítse küldetését a jobb jövő reményében. Zeneileg egyébként ehhez hasonló még a Jövő zenéje című dal is, ahol torzított gitár és egészen csupasz elektronikus dob vezeti fel a szokásosnál nyersebb hangzást.
A NOX hagyományosabb hangjának is megvannak a maga képviselői a lemezen. Ilyen például a Szerelmetes dal című, amelyben az autentikus népi énekhangot hegedű és elektronika festik alá, a lassabb dalokat kedvelők pedig valószínűleg a Legyen és a Szegénylegény balladája című számokban találják meg leginkább számításukat. Ezek közül utóbbi szintén a régebbi NOXot idézi, itt ugyanis az eddig felcsendülő hangszerek mellé még citera is társul, bár a szám végén egy csavarral ismét hangsúlyosabb szerepet kap az elektronikus dob és basszus.
2008. október 29.
origo.hu |