Látogatás a NOX zenei boszorkánykonyhájában
A NOX Örökség című első albuma pár hónap alatt aranylemez lett, nem sokkal később platina. A bemutatkozó kiadvány után megjelenő újabbak sorsa sem alakult szerényebben, hisz mind platina, vagy dupla platina eladást produkált, s valószínűleg a nemrég piacra került Örömvölgy sem hoz majd rosszabb formát, mely pár nap alatt aranylemez lett!
Azonban e töretlenül sikeres és igen egyedi produkciónak zenei hátteréről igen keveset hallgatnak a NOX rajongók. Így hát alkalmat találtunk egy beszélgetés erejéig Harmath Szabolccsal a csapat zeneszerzőjével, és zenei producerével.
- A széles közönség keveset tudhat rólad, és zenei múltadról. Kérlek beszélj egy kicsit magadról.
- Gyermekkorom óta érdekel a zene, apám zenész, bátyám DJ.
Sokan kérdezik, hogy tudok egyszerre Romantic, Bery, Füsti Fecskék, Anita, Pintér Tibor, Sugarloaf slágereket gyártani és közben megteremteni a NOX világát. Ez talán azért van, mert kiskoromban azt hallgattam, amit apámék (Abba, Illés, Fonográf), később amit bátyám (a disco és funky minden fajtája), amikor saját szobám lett, akkor jött a Modern Talking és egyéb rettenetek. Természetesen megvolt a Cure és hasonló dark zenék és a Depeche Mode, amely a mai napig kódolta magát a szervezetembe és bizony ott van finoman majd' minden dalomban.
Először a gimiben fogtam hangszert a kezemben. Akkor még lázadó ifjúként rétegzenét játszottam és nem szerettem a "slágergyárasokat". Ma már én is közéjük tartozom, hiszen 98 óta vagyok a szakmában és a NOX mellett egyéb arany- és platinalemezek illetve díjak díszelegnek a falamon.
- A NOX-szal való kapcsolatod kezdete mikorra tehető, és hogyan alakult ki?
- Néhány éve megismerkedtem Rácz László producerrel, aki egy év közös munka után előállt egy ötlettel, miszerint a magyar népzenét ötvözzük a trendi poppal. Nem tartottam túl egyedinek, de miután testvérem révén megismertem Szilvit, úgy gondoltam, érdemes belecsapni, persze óvatosan, mert az akkori Deep Forest-es divatot kerülni akartuk. Az első lemez amolyan kísérletezés volt, leginkább az aktuális Madonna, Safri Duo és Depeche Mode elemekkel.
- Kérlek, vezess be minket a csapat zenei boszorkánykonyhájába! Hogyan készülnek el a dalok, és a felvételek? Milyen stúdióban?
- Zuglóban van egy stúdióm (www.dl-studio.hu), ahol számos más lemez készült. Próbáltam a helyet, hangulatos, kellemes munkahellyé varázsolni, ilyen körülmények között írom a dalokat. Először kell valami, amiből elindulok, egy gitár vagy zongora, de néha egy húzós groove is megihlet. Ez a NOX esetében sokszor egy furulya-, vagy egy hegedűtéma, amit feljátszanak a zenészek. Erre harmóniát írok, és elkezdem hangszerelni midiben, aztán jön a verze, refrén az ének témával. Feléneklem angolul - persze egy nyelvvizsgán megbuknék vele - és tovább hangszerelem, majd a midiket rögzítem és lekeverem olyan állapotba, hogy már-már lemezkész. Ez azért fontos, hogy bátran merjem mutogatni a megrendelőnek, Szilviéknek, a szövegírónak, barátomnak és már ilyenkor kiderül, hogy a dal sláger, vagy kuka... Aztán elkészül a szöveg, és kezdődik minden elölről, ugyanis Szilvi hangneme teljesen más, ezt kikeressük és transzportálom a dalt. A feléneklés után kezdődik az igazi hangszerelés, újra midik, élő hangszerek, vokál. Háromszor futok neki egy dalnak és ha van időm, még nagyon sokszor.
- Milyen hangszert használsz segédeszközként a dalok írása közben? Van olyan hangszer birtokodban, ami olyan közel áll hozzád, hogy soha nem válnál meg tőle?
- Számítógép és gitár, főként ezeket használom. Mint tudjuk, a computerek világában mindent ki lehet hozni a gépekből, de van egy gyönyörű mahagóni PRS gityóm, ehhez egy POD XT Pro. Van egy EPS bassgitár is, amelynek legnagyobb előnye, hogy olcsó, ez is sokszor segít, de azért legtöbbször a lemezverziót a profikra hagyom. Van egy Yamaha furulyám, ezen néha ötletelgetek, de azt általában jobb, ha más nem hallja.
- Milyen zenei szoftvereket használsz(tok)? Van-e valamilyen sajátos módszeretek a hangrögzítés során?
- Leginkább a dobgroove-ok, ütős hangszerek és effektek jönnek szoftverekből. Egyébként analóg párti vagyok, a csöves mikrofon és az analóg keverő nélkülözhetetlen, az élő hegedűt, furulyát, gitárt stb. soha nem lehet szimulálni, mert az érzés nem jön át a procikon. A MOTU Digital Performer nevű szoftverét használom rögzítésre, midire és editálásra. Szintén MOTU hardvereken és Apogee konverteken keresztül jönnek ki a sávok a keverőre (Mackie), külön utakon kaptak zengetőt (Lexicon 480) és egyéb effekteket. A hangszínezés és a kompresszálás Amek és Maselec cuccokon történik. Dynaudio lehallgatásom van, Brauner mikrofon, ezenkívül egy-két EMU kütyü. Alapjában véve nagyon jó rendszer, egyetlen hátránya, hogy a Mac néha lefagy...
- Megvitatjátok-e a két frontemberrel - Szilvivel és Tomival - a dalokat végleges formájuk elptt?
- Őszintén szólva, nem igazán. Ez az én privilégiumom. Természetesen, ha valami nem tetszik nekik, megmondják és én fontolóra veszem. De ilyen még nem nagyon volt. A producer és Valla Attila sokkal szigorúbbak, ők gyakran tesznek megjegyzést egy-egy számukra kérdőjeles effektekre, vagy hangszerre. Van, hogy ilyenek miatt elölről kezdek egy dalt...
Nagyon fontosnak tartom -és ez a siker egyik titka-, hogy alázattal fogadjunk minden véleményt, tanácsot. Nagyon sok, egyébként tehetséges emberrel találkoztam az évek során, akik mennek a fejük után, anélkül, hogy jobbra-balra néznének, vagy megpróbálnák kívülről látni magukat és meghallgatni mások véleményét. Ők még mindig ugyanott tartanak, mint azelőtt, mert nem ismerik azt a szót: alázat.
- Említetted, hgy te személy szerint az élő koncerteken nem szerepelsz. A zenekari tagok állandóak, vagy session zenekarról beszélhetünk?
- Egy hangszeren sem játszom úgy, hogy színpadra merjek állni és egy produkció akkor igazán profi, ha mindenki azt csinálja benne, amihez ért. Azt szoktam mondani, hogy egy rossz zenésznél már csak az a rosszabb, aki azt hiszi magáról, hogy jó. Ez persze az élet bármely területén igaz. Mára befejezem a bölcsességeket, ígérem.
Szóval zenei rendezőként színpadra viszem a dalokat, a koncerteken pedig a keverőnél állok és próbálom a hangzást tökéletesíteni. Állandó zenekarról szeretnék beszélni, de ez nem fog menni, mert az embereink jönnek-mennek.
Amikor elindult a NOX:
Salamon Beáta (hegedű)
Baranyi Gergő (bass)
Czomba Imi (billentyű)
Sipeki Zoli (gitár)
Perger István (perka)
Nekik ezúton is köszönök mindent!
A jelenlegi felállás, Szilvi és Tomi mögött:
Kuczera Barbara - hegedű
Gulyás Ferenc - népi hangszerek
Borbély Zsolt - dob
Révész Richárd - billentyű
Gera Zoltán - gitár
Kolta Gergő - basszusgitár
És természetesen a tánckar, a személyzet, a roadok, a fény-és hangtechnika, a kellékesek, az öltöztetők...
- Korábbi interjúinkhoz hasonlóan, hagyományosan arra kérnélek, mesélj egy felejthetetlen sztorit a NOX életéből, ami számodra felejthetetlen és nem hétköznapi.
- Mi mást mesélhetnék, mint a tavalyi eurovíziós szereplést Kijevben...
Az eredmény akkor csalódás volt ugyan, de az a néhány nap előtte, amíg a helyszínen zajlottak a próbák, a profi svéd szervezés, a csodálatos helyszín, a társaság... Az feledhetetlen volt, de sztorinak hosszú és leírhatatlan...
2006. november - december
Zenész Piac |