Az éjkirálynő igaz meséje
Vele már megtörtént a csoda - Ragyogás című lemeze hetek óta vezeti a magyarországi slágerlistákat, koncertjei telt házasak, és úgy tűnik, itt az ideje a külföldi térhódításnak is. A zenekar két frontembere, Péter Szabó Szilvi és Nagy Tomi mégis azt mondja: egyáltalán nem érzik úgy, hogy megfordult volna velük és bennük a világ, a sikerek csúcsán is maradtak egyszerű, zeneszerető falusi gyerekek.
- Elkerülhetetlen, hogy az Eurovíziós Dalfesztivállal kezdjük. Volt valami konkrét hozadéka, külföldi felkérések formájában?
Tomi: Amióta hazajöttünk Kijevből, nap mint nap keresik a zenekar dolgait intéző produkciós irodát, nagyon sok ajánlatot kaptunk. Augusztus 23-án és 24-én például Isztambulban lesz két nagy NOX-koncert, a csapat épp most szervezi, hogy a több tonna díszletet, fény- és hangtechnikát át tudjuk vinni. Itthon is érezni a fokozott érdeklődést, fellépéseinkre annyi ember szeretne bejutni, hogy az már biztonsági okokból megengedhetetlen.
- Most, hogy már eltelt egy kis idő, és lecsillapodtak a kedélyek, hogyan látjátok: tényleg bedőltünk egy illúziónak, amikor azt reméltük, hogy akár elsők is lehettek?
Szilvi: Mi is elhittük, hogy az internetes szavazásokból következtetéseket lehet levonni, és csalódás volt számunkra a tizenkettedik hely. De most már úgy látom, hogy nem baj, mert minden megmarad, amit ott átéltünk és tapasztaltunk. Tényleg nagyon kemény két hét volt, nagyon feszes tempóval, és nekünk még külön meg kellett küzdenünk azért is, hogy több fény legyen a színpadon, mert fekete ruhában voltunk.
- Egész Európából voltak ott zenekarok, énekesek. Le lehet ilyen rendezvényből szűrni, mi most a trend? Azért is kérdezem, mert néhány magyarországi kritikus utólag úgy okoskodott, hogy az etnozene ideje már lejárt…
Szilvi: Ez igazán csak olyan utólagos okoskodás. Tavaly népi alapú zene nyert, és idén is volt több zenekar, amely népi alapú motívumokat dolgozott fel. Hál’ istennek Európában még mindig elég meghatározó a népzene, és nagyrészt ennek is köszönhető, hogy nem csak olyan egy kaptafára szabott dalok születnek, amelyek tucatszám ömlenek a rádiókból.
- A NOX nem úgy jött létre, mint a zenekarok általában, hogy volt egy lelkes csapat, és fokozatosan felküzdötte magát, hanem egy konkrét elképzeléshez kerestek a producerek embereket. Hogy kerültetek ti a képbe?
Tomi: A zenekar szülőatyja Rácz László: ő álmodta meg az egészet, de a továbbiakban már általunk is alakult a NOX stílusa. Először engem szólítottak meg, mert az volt az elképzelés, hogy ez erősen a táncra épülő produkció lesz. Akkor már nyolc éve a BM Duna Művészegyüttes szólótáncosa voltam, és úgy gondoltam, miért ne próbálhatnék ki valami mást is. Egy kis félsz volt bennem - mit szólnak majd a szakmabeliek, hogy meggyaláztuk a népzenét -, de szerencsére nem igazolódtak be a félelmeim. Azóta rengeteg pozitív visszajelzést kapunk még olyan emberektől is, akik az autentikus népzene hívei, mert látják, hogy miközben egy új műfajt alkottunk, tiszteletben tartjuk azt, amiből építkezik.
- Tomi a táncművészeti főiskolán végzett, tehát abszolút beleillett a "profi zenekar, profi emberekkel" elképzelésbe. Téged viszont, Szilvi, egy amatőr zenekarban fedeztek fel, és ha jól tudom, nem sok közöd volt a népzenéhez…
Szilvi: Gyerekkoromban furulyáztam meg néptáncoltam is egy kicsit, de igazán komolyan nem tanultam sem énekelni, sem táncolni. Kilencéves lehettem, amikor először láttam az István, a királyt, és számomra nagyon meghatározó volt benne Sebestyén Márta. Általa szerettem meg igazán a magyar népdalokat, meg azért is, mert a másik nagy szerelmem a gospel. A kettő között szerintem sok a hasonlóság, a magyar népdalok és a gospeldalok éneklési stílusa egyaránt nagyon díszített, és mindkettőben nagy teret kap az előadó egyénisége. Szerettem énekelni, mondták is sokan, hogy jó a hangom, de különösebben nem foglalkoztam vele. Abban biztos voltam, hogy ha belőlem egyszer lesz valaki, annak köze lesz a színpadhoz, de a sorsra bíztam a dolgot. Szerencsére jók voltak a megérzéseim, és ha véletlenül mégis valami más útra tévedtem, az élet azonnal megakadályozta, hogy azon menjek tovább. Ahogy a NOX-ba kerültem, az kész tündérmese: Szegeden, egy amatőr együttesben látott énekelni egy ottani DJ, aki a mostani zeneszerzőnk testvére, és ő ajánlott be. Feljöttem Pestre, elkezdtünk együtt dolgozni a zeneszerzőnkkel, és neki támadt az az ötlete, hogy bemutat a NOX producerének.
- A veled született tehetség és énekhang ennyi fellépés és ilyen fizikai igénybevétel mellett is elég?
Szilvi: Nem szeretnék odáig eljutni, hogy már ne legyen elég, ezért kb. másfél éve elkezdtem énekórákra járni. Sokan mondták, akik hallottak énekelni, és értenek hozzá, hogy vigyázzak, mert nem jó helyen képzem a hangokat, és egy idő múlva tönkremehetnek a hangszálaim. A tánc miatt arra is ügyelnem kell, hogyan veszem a levegőt, hogy ne váljon az éneklés lihegőssé. Ezt mind meg kell tanulnom, ez is a profizmus része.
- Azt már a kezdetekben tisztáztátok, hogy ebben a zenekarban különös hangsúlyt kap majd a díszlet és a koreográfia?
Szilvi: Igen, mert számunkra egy színpadi produkció nem csak abból áll, hogy felénekeljük a zenét egy stúdióban, aztán ha megjelenik a lemez, utcai ruhában is bárhol, bármikor lenyomjuk. Sokan így csinálják, de mi valami többet akartunk adni a közönségnek. Egy operaénekes sem áll ki farmerben a színpadra, hanem megadja a módját: elvégre az egész élete a körül a pár óra körül forog, amíg a színpadon van. A miénk más műfaj, de ez még nem jelenti azt, hogy megengedett az igénytelenség. A közönség igenis érzi, hogy félvállról vesszük-e az egészet, vagy készültünk az előadásra, és szeretnénk, ha szívet-lelket melengető, szemet gyönyörködtető látványban lenne részük azoknak, akik megveszik a jegyet.
- Nagyon kellett hinnetek abban, hogy ez a hatalmas befektetés megtérül. Mi táplálta ezt a hitet, amikor magatok körül azt láttátok, hogy mindenki minél hamarabb, minél kisebb befektetéssel, minél gyorsabban akar nagyot kaszálni?
Tomi: Éreztük, hogy ez nem egy ránk erőltetett szerep, hanem igazán belőlünk szól: mintha valaki kitalálta volna, mit szeretnénk. Abban pedig nagyon hittünk, hogy a nézők észreveszik, mennyi munka van e mögött a produkció mögött. Most már ötven ember dolgozik egy-egy koncerten, hat hónapig készültünk, amíg pillanatról pillanatra összeállt ez a koreográfia. Itt minden képnek, minden mozdulatnak jelentősége van, botokkal, láncokkal, fáklyákkal nem mozoghat úgy hét táncos a színpadon, hogy ne volna minden aprólékosan megtervezve, begyakorolva. Ez hatalmas felelősség, innen már tényleg nem lehet visszakozni, és azt mondani, hogy jó, most kevesebbel is beérjük, mert hogy engedhetjük meg magunknak, hogy bármelyik néző ne ugyanazt a NOX-ot lássa? Ezért nem is vállalunk olyan felkéréseket, ahol a díszletet, világítást vagy a táncosokat illetően valamiről le kellene mondanunk, és kizárólag élőben lépünk fel. Tévéműsorokba sem megyünk táncosok nélkül, mert azt akarjuk, hogy aki a NOXot először látja, az is tudja: ez nem csupán koncert, hanem nagyon igényes show-műsor.
- Nagynevű zenészekkel dolgoztok, hogy csak Sipeki Zoltánt és Czomba Imrét említsem. Könnyű volt őket megnyerni?
Szilvi: Sipeki Zoltán a kezdetektől zenélt a lemezeinken, de fellépéseket Zoránon kívül senkivel sem vállalt. Mi is csak akkor mertük megkérdezni, amikor már több szólógitáros váltotta egymást a NOX-ban, és nagy örömünkre igent mondott. Czomba Imre a kezdetektől dolgozik velünk, a Dalnokok ligájában majdnem minden dalunkat ő írta, és a lemezeinken is vannak szerzeményei.
- Együttműködtök népzenekutatókkal, népzenészekkel is?
Tomi: Harmath Szabolcs, a zeneszerzőnk nagyon sokszor megbeszéli a motívumokat Gulyás Ferenccel, aki furulyákon, tekerőlanton, pánsípon játszik a zenekarunkban. Minden lemezünkre próbálnak felkutatni olyan dallamokat, amelyek nem túl elcsépeltek, mégis ismerősen szólnak, és mindenki tudja, hova tegye őket.
Szilvi: Az első lemezen ismert népdalokat dolgoztunk fel, de a többin már saját szerzemények voltak, az egyes hangszerszólókat az énekdallamhoz találták ki a zenészeink. A mérföldkő a Bűvölet című lemez volt, az hozta meg az igazi sikert és az ismertséget. Két éve az eladási listák élén van, és lassan már a dupla platinához közelít. Természetesen mindegyik lemez egy kicsit komolyabb, érettebb, mint az előző, a legújabb, a Ragyogás egy kicsit szomorkásra is sikerült. De ez nem baj, mert a szövegek nagyon erősek: rengeteg visszajelzést kapunk a hallgatóinktól és a koncertlátogatóktól, mennyire kifejezik az érzéseiket.
- A külföldi sikerhez viszont angolul kellene énekelni, és itt az a kérdés, tud-e nektek valaki ugyanilyen képgazdag, léleksimogató angol szövegeket írni.
Tomi: Nagyon fontos számunkra, hogy a mi dalainkat hallgatva a világ bármely táján mindenki azt érezze, amit az itthoni közönségünk és ehhez az kell, hogy ne a magyar szövegeket fordítsuk, hanem a szerző ráérezzen a dalaink stílusára, és angolul öntse szavakba a mondanivalójukat. Úgy látszik, meg is találtuk azt az embert, aki erre képes. Mozsik Imrének hívják és évekig élt Angliában, ezért képes angolul gondolkozni. Három számot írt nekünk, és az egyik a most készülő kislemezünkön, a Csak játssz!-on fog megjelenni még a nyáron.
- Valóban olyan ez a történet, mint egy mese: a két falusi gyerek kemény munkával megcsinálja a szerencséjét a nagyvárosban. Csakhogy közben állandóan ott leselkedik ám az a veszély is, hogy a lelküket bedarálja a sztárcsináló masinéria.
Szilvi: Ha az ember normális marad, ez nem történhet meg. Ha eddig nem lettek belőlünk állandóan partikon lebzselő, a bulvármagazinokban szereplő "sztárok", ezután sem lesznek, jobb, ha a munkánk alapján ismernek az emberek. Arra születni kell, hogy valaki jól érezze magát ebben a felszínes világban - számunkra sokkal többet jelentenek a régi barátok, mint az új érdekismeretségek. Ha egy kis időnk van, máris kocsiba ülünk, és Tomi Szolnokra megy a családjához, én pedig Forráskútra, egy Szeged melletti kis faluba. Nagyon jó érzés, hogy otthon mindenki büszke rám és arra, hogy mindenhol elmondom, honnan származom. Augusztusban díszpolgárrá is fog avatni az önkormányzat. Ez számomra legalább akkora megtiszteltetés, mint egy eurovíziós nagydíj.
2005. augusztus 19.
ujszo.com |